Сасунско востание (1894): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (2) using AWB)
| combatants_header =
| combatant1 = {{flagicon|Armenia}} Ерменски револуционери
*[[Социјалдемократска партија Хунчакијан|Социјалдемократска партија ]]
| combatant2 = {{Flag|Ottoman Empire}}
| commander1 =
| campaignbox =
}}
'''Сасунското востние''' било востание на ерменскиот народ во рамките на [[ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]] кое се случило во 1894 година. Како главен организатор на востанието била Социјалдемократската партија, Ерменската револуционерна организација и припадниците на [[Ерменско национално ослободително движење|Ерменското национално ослободително движење]].
 
Востанието му претходело на т.н. [[Ерменски масакар (1894-1896)]] од страна на султанот [[Абдул Хамид II]] кој го добил прекарот ''црвен султан''. Но западните сили протестирале на случувањата во [[Сасун]] барајќи султанот да ги исполни ветените реформи. [[Русија]] пак територијата на [[Ерменија]] ја сакала но без народот во неа, [[Велика Британија]] во тој момент била задоволна од контролирањето на [[Египет]] и [[Кипар]] и не сакала да влегува во конфликт со Османлиите. Во меѓувреме Високата Порта нашла нов сојузник во Европа, [[Германија]].
{{Ерменско национално ослободително движење}}
 
[[Категорија:Отоманска Ерменија]]
[[Категорија:Османлиска империја во 19 век]]
[[Категорија:Ерменски востанија]]
[[Категорија:Судири во 1894 година]]
[[Категорија:Бунтови против ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]]