Договор од Пожаревац: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB)
<div style="font-size: 80%; text-align: left; margin: 0 3em;">
{{legend|#F6DEDE|[[Тамишки Банат]]}}
{{legend|#F5F5CB|[[Кралство Србија (1718–1739)|Кралство Србија ]]}}
{{legend|#EDE775|[[Босна]]}}
{{legend|#D8CAC1|[[Олтенија]]}}
| wikisource1 = <!-- Up to 5 wikisourceN variables may be specified -->
}}
'''Договорот од Пожаревац''' е договор кој бил потпишан во градот Пожаревац меѓу [[ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]] од една страна и [[Хабсбуршката монархија]] и [[Венецијанската република]] од друга страна. Договорот бил потпишан на [[21 јули]] [[1711]] година. Овој договор го означил крајот на [[Отоманско-венецијанска војна (1714–1718)|Отоманско-венецијанската војна (1714–1718)]] и [[Отоманско-австриска војна (1716–1718)|Отоманско-австриската војна (1716–1718)]].
 
Според договорот Османлиите изгубиле дел од Банат, Смедеревскиот санџак заедно со Белград и Северна Босна. Австрија со Белград управувала во следните 20 години. Од друга страна пак Османлиите го добиле Пелопонез и Крит.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Commons category|Treaty of Passarowitz}}