Разлика помеѓу преработките на „Договор од Зухаб“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство using AWB)
'''Договорот од Зухаб''' — мировен договор потпишан на [[17 мај]] [[1639]] година преку кој завршила втората [[Отоманско-персиска војна (1623–1639)|Отоманско-персиската војна]]<ref>Somel, Selçuk Akşin, ''Historical Dictionary of the Ottoman Empire'', (Scarecrow Press Inc., 2003), 306.</ref> .
 
Според договорот [[Ереван]], [[Источна Грузија]], [[Дагестан]] и [[Азербејџан]] останале под [[Персија]] додека [[Западна Грузија]] и поголемиот дел од [[Западна Ерменија]] биле вклучени во територијата на [[ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство]]. Освен тоа, Османлиите го задржиле Багдад и цела [[Месопотамија]].
 
== Наводи ==