Голема турска војна: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство (2), Османлиската империја → Османлиското Царств using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската Империја → Османлиското Царство (2), Османлиската империја → Османлиското Царств using AWB)
|date = 1683–1699
|place = [[Австрија]], [[Унгарија]], [[Србија]], [[Хрватска]], [[Грција]] и [[Украина]])
|result = Одлучувачка<ref>Christian S. Anderson, ''What Every Christian Should Know about Islam'', Xulon Press, 2008, ISBN 978-1-60647-442-6, [http://books.google.com/books?id=jIbUwJvQ0soC&pg=PA63 p. 64.]</ref> победа на [[Света Лига (1684)|христијанските сојузници]]<br>[[Договор од Карловци]]
|territory =
|
* [[File:Union Sachsen-Polen-Litauen.png|22x20px|alt=|link=]] [[Полско-литванска унија]]
* {{flag|Republic of Venice}}
* [[File:Flag of the Habsburg Monarchy.svg|23px]] [[Кралство Унгарија (1538–1867)|Унгарија ]]
* {{flagicon|Kingdom of Croatia (Habsburg)}} [[Кралство Хрватска]]
* {{flag|Spain|1506|name=Spanish Empire}}
}}
{{Голема Турска војна}}
'''Големата турска војна''' била војна која се водела меѓу ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство и европските сојузници обединети во т.н. Света лига. Оваа војна траела од 1683 до 1699 година, а како резултат на неа биле ослободени голем дел од Централна Европа од Османлиите.
 
== Позадина ==
 
По бунтот на [[Богдан Хмелницки]] и присоединувањето на источните делови од Украина кон Царство Русија, дел од Козаците сакале од остатокот од украинската територија да го поврзат со ОсманлискатаОсманлиското ИмперијаЦарство. Мехмед IV знаел дека Полско-литванската унија е соочена со внетрешни проблеми па го нападнал пограничниот град [[Каменец Подолски]]. По две недели следувало зазимање на градот. Полската армија била премногу мала за да се спротистави на османлиската инвазија. По три месеци Полјаците биле принудени да потпишат договор според кој го предале градот и се обврзале да му оддадат почит на султанот.
 
Кога веста за поразот и потпишувањето на договорот стигнала во Варшава, [[Јан III Собиески]] одбил да плаќа данок на Османлиите и тргнал во поход по кое ја добил [[Битка кај Хотин (1673)|битката кај Хотин]]. Истата година Јан III Собиески станал крал на Полска. Во следните години се воделе повеќе војни со Османлиите, но истите немале голем успех. Во 1676 година бил потпишан договор според кој Османлиите повторно ја вратиле контролата над Каменец Подолски. Овој напад довел и до започнување на Руско-турските војни.
== Опсада на Виена (1683) ==
 
Битката кај [[Виена]] се одржила на [[12 септември]] [[1683]] година, откако [[Османлиска империја|ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]] го опсадила градот [[Виена]] во период од два месеци. Битката го сопрела повторниот обид на Османликсата империја да ја зазеде престолнината на [[Австрија]]. Предходниот обид бил во [[Опсада на Виена (1529)|1529 година]]. Оваа битка го означил почетокот на хегемонијата на Хабсбуршката династија во [[Централна Европа]]. Полскиот крал [[Јан III Собиески]] бил на чело на обединетите полско-австриско-германски сили против османлиската армија под команда на големиот везир [[Кара Мустафа-паша]]. Опсадата започнала на [[14 јули]] [[1683]] година од околу 90 000 војници, меѓу кои и 12 000 јаничари. На [[12 септември]] пристигнала европска армија од околу 84 000 војници и се соочила против [[Османлии]]те. Во годините по битката, Хабсбуршката династија ја ослободила [[јужна Унгарија]] и [[Трансилванија]] од османлиска власт.
 
== По опсадата==
 
По крајот на опсадата, војната продолжила да се води на три фронта, во Унгарија, Хрватска, Далмација и Славонија. За прв пат во Светата лига се приклучила и Царство Русија, по кое следувале серијата од [[Руско-турски војни]].
 
== Карловачки мир ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Голема Турска војна| ]]