Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (4) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: (Свето римско царство) → (Свето Римско Царство) using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (4) using AWB)
}}
{{Битки во Триесетгодишната османлиска војна}}
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиска империја|ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]].
 
На страната на Хабсбуршката монархија биле [[Австрија]], [[Кралство Унгарија]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Трансилванија]], [[Влахија]], [[Молдавија]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Ферара]], [[Тоскана]], [[Мантова]] и други. По помали престелки во [[1591]] година, војната започнала на [[29 јули]] [[1593]] година кога војската на ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство предводена од [[Синан-паша]] започнала воема кампања против Хабсбуршката монархија. [[Османлии]]те ги зазеле градовите Ѓор и Киомаром. Во [[1595]] година бил создаден христијански сојуз од страна на [[папа Климент VIII]], кој бил потпишан во [[Прага]] од страна на [[Рудолф II (Светп римско царство)|Рудолф II]], [[Арон Тиранул]], [[Сигисмунд Батори]]. Целта на сојузот била да се протера ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство од [[Унгарија]].
 
Регионот по долината на река [[Дунав]] бил од големо значење. Војната главно се одвивала во Кралство Унгарија, [[Трансдунавока]], [[Румелија]] и [[Влахија]]. Во [[1595]] година, христијаните го окупирале Ѓор, [[Вишеград]] и [[Естергом]] и неколку стратешки тврдини, но никако не се ни обидиле да тргнат кон [[Будим (град)|Будим]]. Османлиите започнале опсада на [[Егер]] и во [[1596]] година го зазеле. На т.н. источен фронт се водела војна помеѓу [[Влахија]] и Османлиите, во есента [[1594]] година. Влахија успеала да освои неколку градови и региони <ref>Coln, Emporungen so sich in Konigereich Ungarn, auch in Siebenburgen Moldau, in der der bergischen Walachay und anderen Oerten zugetragen haben, 1596</ref> . [[Молдавија]] исто така ги поразила Османлиите во [[Јаш]]. Биле зазедени и [[Никопол]], Рибнич а по ова се упатиле и кон [[Адријанопол]]. Во еден момент, силите на христијаните се наоѓале на само 24 километри од престолнината [[Истанбул]].
Пресвртна точка на војната била [[Битка кај Керестес|битката кај Керестес]], која се одржала на територијата на Унгарија, на 24-26 октомври, 1596 година. Хабсбуршката армија која броела околу 50.000 војници била поразена од страна на Османлиите.
 
По повеќегодишните битки, војната завршила со [[Договор од Житваторок|мировен договор]] потпишан на [[11 ноември]] [[1606]] година во [[Житваторок]]. Според него, ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство значително се проширила во Унгарија, но султанот го признал императорот како рамноправен. Освен тоа, тој го прифатил укинувањето на годишниот данок кои се плаќал од [[1568]] година.
 
== Наводи ==