Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

с
Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (4) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиската империја → Османлиското Царство (4) using AWB)
[[Податотека:Savoie flag.svg|border|22px]] [[Војводство Савоја|Савоја]]<br />
[[Податотека:Flag of the Order of St. John (various).svg|border|22px]] [[Малтешки ред]]<br />
|combatant2=[[Податотека:Naval_Ensign_of_the_Ottoman_Empire_Naval Ensign of the Ottoman Empire (1453–1793).svg|22px]] [[Османлиска империја]]
|combatant2=[[Податотека:Naval_Ensign_of_the_Ottoman_Empire_Naval Ensign of the Ottoman Empire (1453–1793).svg|22px]] [[Османлиска империја]]
|commander1=[[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Хуан Австриски]] <br /> [[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Алваро де Базан]]<br /> [[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Луис де Зуњига]]<br /> [[Податотека:Coat of Arms of the Republic of Venice.svg|22px]] [[Себастијано Вениер]] <br /> [[Податотека:Emblem of the Papacy SE.svg|22px]] [[Маркантонио Колона]]|<br />[[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Алваро де Вазан]]<br />[[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Луис де Зуњига]]
|commander2=[[Податотека:Naval_Ensign_of_the_Ottoman_Empire_Naval Ensign of the Ottoman Empire (1453–1793).svg|22px]] [[Али Паша]] {{KIA}}<br />[[Податотека:Naval_Ensign_of_the_Ottoman_Empire_Naval Ensign of the Ottoman Empire (1453–1793).svg|22px]] [[Улуџ Али Рејс]]|
|strength1=208 бродови<br />
* 202 галии,<br />
* 6 галијаси<br />
22.840 војници<br />1.334 артилеристи|<ref name="Bicheno(2004)" />|
strength2=251 бродови<br />
* 206 галии<br />
* 45 галиоти<br />
31.490 војници<br />741 артилеристи<ref name="TurkGunNote">Бројот на турските топови е проценет и не е прецизен.</ref>|<ref name="Bicheno(2004)" />|
casualties1=7.500 мртви<br />17 уништени бродови<ref name="ReferenceA">''Confrontation at Lepanto'' by T.C.F. Hopkins, intro</ref> |
casualties2=20.000 мртви<ref name="ReferenceA" />, повредени или заробени,<ref name="Geoffrey Parker p. 88">Geoffrey Parker, ''The Military Revolution'', стр. 88.</ref><br />137 уништени бродови<br />50 потонати бродови<br />10.000 ослободени [[робови]] ([[христијани]])
}}
'''Битка кај Лепанто''' — поморска битка која се одвила на [[7 октомври]] [[1571]] година во [[Патраски Залив|Патрискиот Залив]], во [[Јонско Море|Јонското Море]]. Обединетите сили на [[Света лига (1571)|Светата лига]], која ја сочинувале [[Шпанија]], [[Република Џенова|Џенова]], [[Венецијанска република|Венеција]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Малтешки ред|Малтешкиот ред]], [[Сицилија]], [[Неапол]], [[Војводство Савоја|Савоја]], [[Тоскана]] и [[Парма]] успеале да ја поразат флотата на [[Османлиска империја|ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]].
 
== Позадина ==
 
Во [[XVI век]] помеѓу морските држави се водела битка за превласт во [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Најголемо било ривалството помеѓу [[Хабсбуршка Шпанија]] и ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство. Во [[1570]] година, султанот [[Селим II]] започнал воен поход, чија цел била да освои островот [[Кипар]] и крајбрежните делови од денешните држави [[Италија]] и [[Шпанија]]. Војната продолжила и во периодот од [[1570]] до [[1573]] година. Од друга страна, римскиот [[папа Пиј V]] успеал да организира антиосманлиска коалиција, составена од Шпанија и Венеција, позната под името [[Света лига (1571)|Светата лига]].
 
== Сили ==
Битката кај Лепанто го означил крајот на владеењето на османлиската флота во Средоземното Море. Сепак, сојузничките флоти не ја искористиле големата победа. Шпанците извршиле десант во [[Тунис]], а Венецијанската република започнала војна во [[Далмација]]. Турскиот султан добил можност да ја врати својата флота и во пролетта следната година, Османлиите изградиле 220 галии. Овојпат, флотата била предводена од страна на [[Улуџ Али]].
 
Светата лига се распаднала и во [[март]] [[1573]] година, Венеција потпишала договор со ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство, според кој Кипар им бил отстапен на Турците кои, на тој начин, повторно станале господари на источниот дел од Средоземно Море.
 
== Наводи ==
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Лепанто 1571}}
[[Категорија:Италија во 16 век]]
[[Категорија:Поморски битки на Папската Држава]]
[[Категорија:Поморски битки во Османлиско-венецијанските војни]]
[[Категорија:Поморски битки на ОсманлискатаОсманлиското империјаЦарство]]
[[Категорија:Битки во Османлиско-хабсбуршките војни]]
[[Категорија:Отоманското Царство во 16 век]]