Разлика помеѓу преработките на „Палатица“

Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Историja: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB
с (→‎Поврзано: Несоодветна употреба на портал, removed: {{Портал|Република Македонија}} using AWB)
с (→‎Историja: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
 
== Историja ==
Во XIX век селото е дел од Тетовската каза во [[Отоманско Царство|ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]].
 
== Демографија ==