Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Историja: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB
с (→‎Историja: clean up, replaced: 19 век → XIX век using AWB)
с (→‎Историja: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
 
== Историja ==
Според податоците на бугарските етнографи од XIX век, селото било чисто турско. Селото било дел од Дојранската каза на ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство и според пребројувањето на машкото население во 1873 година, имало 120 домаќинства со 250 [[Турци]].<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.194-195.</ref>
 
На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на [[УДБА]] поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.