Разлика помеѓу преработките на „Осман I“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 месец
с
Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство (3) using AWB
с (→‎Наводи: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство (3) using AWB)
| signature =
}}
'''Осман I''' (1258 - 1326) бил основач на [[Отоманска империја|ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]], првиот нејзин султан. Бил роден во [[1258]] година, ја добил титулата [[бег]] од својот татко Ертогрул како владетел на Согут во [[1281]] година кој град од страна на неговиот татко бил заземен во [[1231]] година и кој град станал негова престолнина.
 
== Владеење ==
[[File:Osman I area map.PNG|thumb|десно|300px|Империјата во времето на Осман I]]
Владеењето на Осман го означува официјалниот почеток на владеењето на династијата на [[Отоманци]]те во ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство, која постоела шест векови. Осман на чело дошол во 1281 година. Се оженил со ќерка на богатиот бег Омер од кој брак се родил наследникот [[Орхан I]]. Во тоа време биле регрутирани голем број на војници од исламскиот свет за да се борат против се повеќе слабата Византија. Турското население во Анадолија значително се зголемило по доаѓањето на голем број на бегалци кои бегале од Монголската инвазија. Под негово раководство овие борци многу бргу се покажале како сериозна сила и темелите на новата империја биле многу бргу поставени.
 
Во [[1284]] година селџучкиот султан Алаедин III починал и како главни претенденти за неговата територија останале Осман и емирот на [[Караманија]]. Долгата и жестока борба меѓу потомците на Осман и Караманогулари започнала во текот на животот на Осман. Самиот Осман имал поголеми предности во однос на својот ривал главно поради неговата местоположба и блискоста со Византија.
== Мечот на Осман ==
 
Мечот на Осман ([[турски]]: ''Taklide-Seif''<ref>{{cite journal | last = M'Gregor | first = J. | year = 1854 | month = July | title = The Race, Religions, and Government of the Ottoman Empire | journal = The Eclectic Magazine of Foreign Literature, Science, and Art | volume = 32 | pages = p. 376 | publisher = Leavitt, Trow, & Co. | location = New York | oclc = 6298914 | url = http://books.google.com/?id=1MYRAAAAYAAJ&printsec=toc#PPA376,M1 | accessdate = 2009-04-25}}</ref>) претставувакл важна реликва во земјата во времето кога биле крунисувани новите султани на [[ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]]<ref>[[#Has07|Hasluck 2007]], pp. 604–622</ref>. Оваа традиција започнала уште во времето на воената кампања на Осман а била извршена од страна на неговиот шејк Едебали. Овој меч се наоѓа во гробниот комплекс во Ејуп, на Златниот Рог во Константинопол.
 
== Потомство==