Разлика помеѓу преработките на „Одрински договор (1829)“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB
с
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
|signatories = {{знамеземја|Ottoman Empire|1453}}<br />{{flagicon|Русија}} [[Руска Империја]]
}}
'''Одрински договор''' — [[мировен договор]] склучен по крајот на [[Руско-турска војна (1828-1829)|Руско-турската војна (1828-1829)]] помеѓу [[Русија]] од страна на Алексеј Орлов и [[ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]] од Абдул Кадир Бег на [[14 септември]] [[1829]] година<ref name= Acton>{{cite book | title = The Cambridge Modern History | author = John Emerich Edward Dalberg Acton | publisher = Macmillan & Co| year = 1907 | page = 202 }}</ref>.
 
Според договорот: