Мехмед Емин Рауф-паша: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство using AWB)
'''Мехмед Емин Рауф-паша''' (1780–1859) - [[голем везир]] на [[Отоманска Империја|ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]], двапати под [[Махмуд II]] „Адли“ (вл. 1808–1839) и трипати под [[Абдул Меџит I]] (вл. 1839–1861).
 
'''Мехмед Емин Рауф-паша''' (1780–1859) - [[голем везир]] на [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]], двапати под [[Махмуд II]] „Адли“ (вл. 1808–1839) и трипати под [[Абдул Меџит I]] (вл. 1839–1861).
 
Според Шо и Шо, Мехмед Емин Рауф-паша и неговиот претходник [[Мустафа Решит-паша]], „делувале главно како медијатори“ за Махмуд II, „обидувајќи се да ги балансираат конфликтите на интерес во фактичките активности и расправии кои биле ендемични за отоманскиот владетелски живот.“
 
 
== Наводи ==
*Shaw, S. J. and Shaw, E. Z. (1997). History of the Ottoman Empire, Volume 2. Cambridge: Cambridge University Press.
 
 
{{s-start}}
{{succession box|title=[[Голем везир]]|before=[[Мустафа Решид-паша]]|after=[[Мустафа Решид-паша]]|years=27 јануари 1852 - 7 март 1852}}
{{s-end}}
 
 
{{Grand Viziers of Ottoman Empire}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Рауф-паша, Мехмед Емин}}
[[Категорија:Родени во 1780 година]]