Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од 2.85.228.66) и ја поврати преработката 3540413 на Тиверополник)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство (2) using AWB)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Државна организација на ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство}}
'''Високата порта''' или само ''порта'' ([[турски]]: ''Bab-ı Ali'') е термин со кој се означувал [[диван]]от во [[ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство]], во кој се спроведувала отоманската политика. Терминот се користил во дипломатски контекст од страна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот биле заземени од страна на поети од императорската влада и портата започнала да се нарекува како Министерство за надворешни работи.
 
{{Отоманска-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Управување со Отоманското Царство]]
[[Категорија:Порти]]