Преспа: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Преспанското езеро → Преспанското Езеро (4) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Преспанското езеро → Преспанското Езеро (4) using AWB)
Ова езеро зафаќа површина од 45,59 км² и е за три метри повисоко од Големото Преспанско езеро.
 
Водите на Преспанското езероЕзеро преку понорници истекуваат во [[Охридското Езеро]]. Езерото е богато со риба, а особено е познат преспанскиот крап и рибите белвици-нивички, а има: [[искобуст]], [[мренка]], [[клен]] и др.
 
Преспанската котлина се наоѓа помеѓу двата национални паркови [[Национален парк Пелистер|Пелистер]] и [[Национален парк Галичица|Галичица]], всушност преставува составен дел на едниот и другиот национален парк.
Просечната температура во периодот [[јануари]] - [[февруари]] изнесува 0,3°С, а максималните температури [[јули]] - [[август]] од 28-32°С.
 
Температурата на водата во Преспанското езероЕзеро во периодот јули-август достигнува до 27°С, и е доста пријатна за капење.
 
== Историја на регионот ==
 
[[Image:Панорама на Преспа.jpg|thumb|300px|Поглед кон езерото и регионот ]]
Во денешните граници, регионот е поделен помеѓу три дела, што е резултат на поделбата на Македонија по Двете балкански и [[првата светска војна]].
 
Самата Преспа има важна геостратешка положба.
 
Уште за време на Римското владеење низ Преспа поминувал познатиот староримски пат ''[[Виа Игнациа]]''. Покрај него биле изградени повеќе населби и попатни страници. Една од познатите станици била [[Скиританиа]], на чие место подоцна израснала населбата [[Ресен]].
 
Низ Преспа, покрај самото Преспанско Езеро поминувале уште и патот "[[Виа Епирица]]" - епирскиот пат и Костурскиот пат.
Во [[6 век|VI]] и [[7 век|VII]] век во Преспа се населуваат словенски племиња од племенскиот сојуз [[Березити]] - [[Брсјаци]].
[[Податотека:Yankovets Selianka.jpg|мини|десно|исправено|Жена од Јанковец во народна носија, Горна Преспа, почеток на XX век]]
Во [[10 век|X]] и [[11 век|XI]] век, за време на владеењето на [[Цар Самуил|Самуил]], [[Гаврило Радомир]] и [[Јован Владислав]] се спомнува покрај Преспанското езероЕзеро градот Преспа, престолнина на првата средновековна македонска држава. Овој град истовремено бил седиште и на архиепископот на Афтокефалната македонска црква, чие седиште подоцна е пренесено во [[Охрид]]. Овде е основана и првата држава на македонските Словени под водство на синовите на кнезот Никола, четворицата комитопули: Давид, Арон, Мојсеј и Самуил. Најмладиот Самуил бил прогласен за цар. Успешно владеел со првата македонска држава. Самоиловото царство се протегало од Македонија и цела Бугарија на исток, [[Тесалија]], [[Епир]] и Албанија на запад, до [[Дукља]], [[Рашка]], [[Срем]] и [[Босна]] на север. Владеел од [[976]] год до [[1014]] год. Таа година бил поразен од византискиот цар [[Василиј II]] во битката на Беласица. На 14.000 заробени војници им биле извадени очите, секој стоти имал по едно око, Царот Самоил ги пречекал во Преспа и скршен од болка умира на [[6 октомври]] [[1014]] год. Државата опстојувала се до [[1018]] год. Во тој период Царот Василиј II ја изградил тврдината [[Василида]] на Петринска планина над с. [[Евла (село)|Евла]] и Константион покрај западниот дел од Преспанското езероЕзеро покрај населбата [[Сирхан (Отешево)|Сирхан]].
 
Во [[1888]] година во селото Герман, Долна Преспа, сега во Република Грција, пронајдена е надгробната плоча на Самуиловите родители, неговиот татко Никола - брсјачки кнез, мајка му Рипсимија и братот Давид, а датира од [[993]] година. Тоа е еден од првите пишувани споменици на словенски јазик. Моментално се наоѓа во Софискиот музеј, највероватно пренесен во виорот на војните. Од тој период на островот Ахил, во малото Преспанско езеро, сѐ уште постојат остатоци од Катедралната црква подигната од Самуил во чест на [[Св. Ахил]].
{{наводи}}
 
* [http://strumski.com/biblioteka/?id=606 „Преспа; Преспанското Езеро; Старини в Преспа“], Книга од револуционерoт на ВМОРО Георги Траjчев од Прилеп, 1923 г.
 
{{Историски главни градови на Македонија}}