Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство (2) using AWB)
с (→‎Владеење: Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
Селим сакал да направи голема реформа на неговата империја<ref>The information portal regarding the history, military, culture and arts of the Ottoman Empire, www.theottomans.org</ref>. Народот во негово време се надевале дека младиот султан ќе го вратил победничкиот дух на империјата. Тој развил планови за модернизација на војската, но по двете војни со Австрија и Русија тоа морал да го одложи. По војните кога Селим започнал со напорите за модернизација на јаничарскиот корпус тој си создал силна опозиција. Во негово време биле изградени неколку фабрики за производство на муниција како и училиште за техничка обука на служителите. Исто така во негово време се случила и француската инвазија на Египет на чело со [[Наполеон Бонапарт]].
 
На меѓународната сцена Селим воспоставил дипломатски односи со Велика Британија, Франција, Прусија и Австрија. Во сојуз со Русија и Велика Британија Османлиите започнале конфликт против Франција во Египет, а во 1802 година започнале востанија на Балканскиот полуостровПолуостров.
 
На 29 мај 1807 година го напуштил престолот а починал по два месеци кога бил убиен од страна на новиот султан. Бил погребан во [[џамија Лалели]].