Хрвати: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров (2) using AWB)
'''Хрватите''' се [[Јужни Словени|јужнословенски народ]] кој претежно е населен во западниот дел на [[Балкански полуостров|Балканскиот полуостровПолуостров]]. Нивната бројност се движи околу 5 милиони луѓе. Најголемиот дел се населени во [[Хрватска]], а големи хрватски заедници има и во [[Босна и Херцеговина]] (Херцеговина), [[Србија]] ([[Војводина]]), [[Словенија]], [[Австрија]] [[Градиште (Австрија)|Градиште]] (Бургенланд), [[САД]], [[Германија]], [[Австралија]], а помала бројка на Хрвати има и во [[Република Македонија|Македонија]].
 
Хрватите зборуваат на [[хрватски јазик]], кој е доста близок и сличен со [[српски јазик|српскиот јазик]].
== Потекло на Хрватите ==
 
Хрватите се од [[Словени|словенско]] потекло. Има неколку теории во врска со хрватскиот етноним, кој ја поврзува денешната хрватска нација со старо иранските племиња, [[Готи]]те, [[Прабугари]]те, [[Хуни]]те и [[Словени]]те.
 
Хрватите се доселиле на [[Балканскиот полуостровПолуостров|Балканот]] во почетокот на [[7. век|VII век]] (пред 626. година), при владеењето на [[Ираклиј]] од својата прататковина наречена ''[[Бела Хрватска]]'' која се наоѓала меѓу ''[[Бела Србија]]'' и [[Франките]]. Царот ги повикал за да ги исфрлат [[Авари|Аварите]]те од [[Далмација (провинција)|Далмација]] за да се населат место нив. Од тогаш со сигурност може да зборуваме за нивната историја
 
Потеклото на називот и етноним ''Хрват'' не е тотално разјаснето, но се смета дека има корен од [[западнословенски јазици|западнословенскиот]] збор ''hrbat'' - брдо, што значело дека оние кои живеaт вo брдa т.н. ''брдјани'' кои биле во спротивност од Полјаците т.н. ''полјани'' кои живееле во поле односно во рамнина. Оваа теза добива на значење ако се зема предвид дека [[Бела Хрватска]] се наоѓала на просторот на денешна [[Полска]].