Разлика помеѓу преработките на „Румелија“

Одземени 3 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Балканскиот полуостров → Балканскиот Полуостров using AWB)
[[Податотека:Rumelia map.jpg|right|thumb|200px|]]
'''Румелиски пашалак''' (турски: ''Rumeli'', "Земја на ромеите") е назив за поранешна отоманска провинција која ги вклучува земјите на [[Балкан|Балканскиот полуостровПолуостров]], односно денешните современи држави [[Албанија]], [[Босна]], [[Бугарија]], [[Грција]], [[Србија]] и [[Македонија]].
 
 
{{Вилаети на Отоманската империја}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Пашалаци на Отоманското Царство]]
 
[[Категорија:Отомански провинции на Балканот]]
[[Категорија:Поделени региони]]