Разлика помеѓу преработките на „Припечене“

Одземени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство, Економија → Стопанство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство, Економија → Стопанство using AWB)
== Географиja и местоположба ==
 
Селото Припечене се наоѓа на 18 километри североисточно од [[Петрич]]. Селото се наоѓа на надморска висина од 96 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 9.134 км<sup>2</sup>, во Петричко-санданската котлина. Реката Струма тече 500 метри западно од селото, а месноста Кожух е оддалечена околу еден километар во истиот правец. Селото е важна железничка станица по линијата Кулата - Софија.
 
== Историja ==
===Средновековен период===
Во денешното село Припечеме се наоѓа средновековната карпеста црква „Свети Пантелејмон“, која во антиката била светилиште на [[Асклепиј]]. Веројатно во средниот век имало христијанско братство. Ова е потврдено од трагите на многу уништени и неколку преживеани карпести ќелии. Според народните приказни, најраниот период од делувањето на [[Свети Јован Рилски]] е поврзан со подрачјето на селото<ref>Цветков, Борис. "Селищната мрежа в долината на Средна Струма през Средновековието, IX – XVIII век", София, 2002, стр. 82-83.</ref>.
 
===Османлиско царствоЦарство===
 
Во 1519 година, Припечене е село во кое се произведувало ориз, и претставувало [[Хас (имот)|хас]] на султанот во [[Ќустендилски Санџак|Ќустендилскиот Санџак]], со приход од 10.400 акчиња. Населено е со 6 муслимански и 39 христијански домаќинства<ref>Матанов, Христо. Възникване и облик на Кюстендилския санджак през XV-XVI век, София 2000, таблица 9.</ref>.
 
Во текот на 19 век, селото било мешано и било во составот на [[Мелничка каза|Мелничката каза]]. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ , издадена во [[Цариград]] во [[1878]] година и статистиката на машкото население од [[1873]], ''Препечина'' (Prépétchina) е наведено како село со 29 семејства со 30 жители Турци и 60 [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 140 – 141.</ref>.
 
[[Георги Стрезов]] кон 1891 за селото напишал:
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 198 жители, од кои 80 [[Турци]] и 114 [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 190.]</ref>.
Селото било под влијание на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)| Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 48 македонски егзархисти<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 192-193.</ref>.
 
По избувнувањето на [[Балкански војни|Балканските војни]] во [[1912]] година, две лица од селото биле доброволци во [[Македонско-одрински доброволни чети|Македонско-одринските доброволни чети]]<ref>„Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 872</ref>. За време на Балканските војни, во 1913 година селото било окупирано и запалено од страна на грчката армија<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/karnegi/prilozhenie_C.htm Карнегиева фондация за международен мир. „Доклад на международната комисия за разследване причините и провеждането на Балканските войни“, София 1995, с. 298.]</ref>.
 
===Бугарија===
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Бугарија]]. На 28 октомври 1984 година, селото било преименувано во Генерал Тодоров, посвета на пешадискиот генерал Георги Тодоров. Следната година селото имало 837 жители<ref>Мичев, Николай и Петър Коледаров, Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987, София 1989, с. 71.</ref>.
 
==Стопанство==
==Економија==
 
Во почетокот на декември 2010 година бил откриен Соларен парк „Припечене“ со моќност од 0,8 мегавати и површина од 18,6 декари.<ref>[http://www.economynews.bg/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%82-news14138.html Соларният парк "Припечене" открит], Economy News.bg, 03.12.2010 </ref>
 
==Население<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref name="nsi">{{cite web|url=https://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=3814&ezik=bul|title=Справка за населението на с. Генерал Тодоров, общ. Петрич, обл. Благоевград|lang=bg|accessdate=2018-02-04|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul|archivedate=2016-03-04|deadlink=yes}}</ref><ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref>==
{| class="wikitable"
|+Население на Припечене по попис<ref name="nsi"/>