Орман (Петричко): Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB)
 
== Историja ==
===Османлиско царствоЦарство===
 
Селото се споменува во османлиски дефтери од [[1570]] година, 1664-1665 година. Според првиот дефтер, во селото живееле 56 христијански и 2 муслимански семејства<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр.566 – 567</ref>. Според народната традиција, селото првично се наоѓало на 3 километри североисточно од денешната местоположба - во месноста Богоево, но во 18 век било запалено од Турците од селото Ѓорѓево и раселено. Подоцна се појавило на денешното место како чифлик под името Орман.
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 45 домаќинства, од кои 15 цигански и 30 [[Македонци|македонски]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 129.]</ref>. Според истиот извор, во селото живееле 220 Македонци, додека ромското население не е наведено.
 
Селото било под влијание на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)| Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 272 македонски егзархисти<ref>Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 186 – 187.</ref>.
 
По избувнувањето на [[Балкански војни|Балканските војни]] во [[1912]] година, едно лице од селото бил доброволец во [[Македонско-одрински доброволни чети|Македонско-одринските доброволни чети]]<ref>„Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 867</ref>.
Селото било ослободено од [[Отоманска Македонија|отоманската власт]] во октомври 1912 година. Во 1913 година, за време на Балканските војни, селото било окупирано и запалено од грчката армија<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/karnegi/prilozhenie_C.htm Карнегиева фондация за международен мир. „Доклад на международната комисия за разследване причините и провеждането на Балканските войни“, София 1995, с. 298.]</ref>. По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија. По војната, бегалци од Кукушко, Дојранско и подоцна од Струмичко се населиле во селото.
 
==Население<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref name="nsi">{{cite web|url=https://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2158&ezik=bul|title=Справка за населението на с. Кавракирово, общ. Петрич, обл. Благоевград|lang=bg|accessdate=2018-02-04|archiveurl=https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul|archivedate=2016-03-04|deadlink=yes}}</ref><ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref>==
{| class="wikitable"
|+Население на Орман по попис<ref name="nsi"/>