Разлика помеѓу преработките на „Југотон“

Додадени 702 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Југотон“)
 
{{Компанија
| назив_компаније = Југотон
| лого = Jugoton logo.jpeg
| врста_компаније =
| делатност =
| основана = [[10 јули]] [[1947 година]]
| место_оснивања =
| оснивачи =
| угашена = 1990.
| седиште = [[Загреб]]<br />[[Хрватска]]
| руководиоци =
| производи =
| услуге =
| приход =
| оперативни_приход =
| профит =
| укупна_актива =
| укупни_капитал =
| број_радника =
| слоган =
| веб_страница = http://www.crorec.hr/
| информације =
}}
 
 
 
 
[[Податотека:Jugoton_logo_price_sticker.jpg|мини| Лого од 80-тите со цената на плочата ]]
'''Југотон''' беше првата [[издавачка куќа]] основана во поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]], сместена во [[Загреб]]. Основана е [[10 јули|на 10 јули]] [[1947|1947 година]] на темелите на национализираниот „Електротон“ <ref name="GJ">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.gitare.info/page.php?al=alias8083|title=Jugoton - Croatia Records|date=7. 11. 2007.|publisher=gitare.info|accessdate=31. 10. 2010.}}</ref> .
1.423

уредувања