Разлика помеѓу преработките на „Ка (фараон)“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
'''Ка''' бил [[Прадинастички Египет|прадинастички]] [[фараон]] на [[Горен Египет]]. Владеел со [[Абидос]] и бил погребан во [[Ум ел-Каб]]. Тој најверојатно бил директниот наследник на [[Ири-Хор]] и бил наследен од [[Нармер]]. Ка бил првиот египетски крал со [[серех]].
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
{{portalpar|Египтологија}}
* [[Список на фараони]]
{{Ancient-Egypt-stub}}
 
[[Категорија:Фараони]]
 
 
{{Ancient-Egypt-stub}}