Онондази: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
{{Етничка група
|група= Онондага </br />Onöñda'gega'</br />Onondaga
|слика= [[Податотека:onondaga flag.jpg|150п|Амблемот на Онондага]]
|вкупен= 80.000+
|поврзани= [[Сенека]], [[Онеида]], [[тускарора]], [[Мохавк]], [[Кајуга]], други [[Ирокези]]
}}
'''Онондага''' ''([[Онондага јазик|Онон.]] Onöñda'gega' = „ридски народ“) е еден од конститутивните народи на [[ирокези|ирокеската]] (''Haudenosaunee'') конфедерација. Нивната традиционална татковина е околината на [[Онондага Округ]]от во [[САД|американската]] сојузна држава [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]]. Нарекувани се и '''Чувари на огнот''' (Kayečisnakweˀnì•yuˀ<ref>Rudes, B. ''Tuscarora English Dictionary'' Toronto: University of Toronto Press, 1999</ref>.
 
== Села ==
* '''Туеадасо''', во близината на [[Џејмсвил (Њујорк)|Џејмсвил]].
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Онондага јазик]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.onondaganation.org Страница на Онондазите]
 
 
{{Ирокези}}