Разлика помеѓу преработките на „Никола Парапунов“

с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
'''Никола Парапунов''' ([[Разлог]], {{роден на|1|јули|1909}} - [[Бараково]], Горноџумајско, {{починал на|9|декември|1943}}) — македонски комунист од [[Пиринска Македонија]].
 
Роден е во семејство на шивачки работник. Во [[1924]] година, по завршувањето на трети клас во месната седмолетка, продолжува да се школува во средното техничкото училиште во [[Софија]], градежна насока. Потоа работи во родниот град и активно соработува со тогашната Внатрешна Македонска Револуционерна Организација.
 
Во [[1931]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|Бугарската комунистичка партија]], а на почетокот на [[1932]] е член на окружното раководство на БКП во [[Петрич]]. Поради своето делување како комунист е уапсен и од [[1933]] до [[1941]] година е во затвор.
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[s:Имала мајка едно ми чедо|„Имала мајка едно ми чедо“]], песна посветена на Никола Парапунов
* [[ОУ "Никола Парапунов" - Драгобраште|ОУ "Никола Парапунов"]], основно училиште што го носи неговото име во село [[Драгобраште]], [[Општина Виница]]