Разлика помеѓу преработките на „Саед Џалили“

Одземени 13 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:سخنرانی سعید جلیلی در قصر شیرین در جمع هیئت های مذهبی سراسر کشور (جامعه ایمانی مشعر) عکس Saeed Jalili 28.jpg|алт=Саед Џалили |мини|220x220пкс|'''Саед Џалили''']]
'''Саед Џалили''' ([[фарси]] -سعید جلیلی е роден на {{роден на|6|септември|1956}} во [[Мешхед]], [[Иран]]). Тој е ирански [[државник]] и [[секратар]] на [[Виш совет за национална безбедност на Иран|Вишиот совет за национална безбедност]] на [[Иран]] од [[20 октомври]] [[2007]]. пред тоа секретар беше [[Али Лариџани]].
 
Завршил на [[Техерански универзитет|Техеранскиот универзитет „Имам Садик“]] и е доктор по [[филозофија]] во областа [[Политологија]]. За време на [[Иранско-ирачка војна|Иранско-ирачката војна]] служел во '''Гардата на Исламската револуција'''. Бил и главен администратор во [[Висок раководител на Иран|високото раководство]], а и '''заменик министер за надворешни работи''' во одделот за [[Европа]] и [[Америка]].
 
== Поврзано ==
 
== Види исто така ==
* [[Виш совет за национална безбедност на Иран]]