Разлика помеѓу преработките на „Министерство за разузнавање на Иран“

с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1365657 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
{{Политика на Иран}}
'''Министерството за разузнавање и државна безбедност''' ([[персиски]]: وزارت اطلاعات و امنیت کشور ''Vezarat-e Ettela'at va Amniat-e Keshvar'') е првостепена разузнавачка служба во [[Иран|Исламската Република Иран]]. Позната е и како '''ВЕВАК''' (''VEVAK'').
 
Ова министерство е оформено на [[18 август]] [[1984]].
 
Ова министерство е оформено на [[18 август]] [[1984]].
 
НА чело на ова министерство е [[Голам Хосеин Мојсени-Еџехеи]].
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Голам Хосеин Мојсени-Еџехеи]]
* [[Политики на Иран]]