Разлика помеѓу преработките на „Биопсија“

Одземени 4 бајти ,  пред 11 месец
с
Јазична исправка, replaced: Види исто → Поврзано using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-рентген +рендген))
с (Јазична исправка, replaced: Види исто → Поврзано using AWB)
* здравствената состојба на [[пациент]]от
* семејната здравствена историја на пациентот
Двата најчесто користени методи на биопсија се '''постапка со мала игла''' или '''биопсија со земање примерок'''<ref>biopsija.com [http://www.biopsija.com], ''ПЗУ Биопсија''.</ref>.
 
При постапка со мала игла, специјалистот користи игла за да извлече течност или клетки од делот кој се испитува (на пр., грутка во вратот). Оваа [[игла]] е потенка од онаа која обично се користи за вадење [[крв]].
 
При биопсија со земање примерок, [[радиолог]]от користи поголема игла за да земи [[ткиво]] од местото кое се испитув
{{reflist}}
 
== Види истоПоврзано ==
 
* http://www.rwh.org.au/wellwomens/factSheets/BreastCare/biopsies_Macedonian.pdf Департмент на човекови сервиси, Памфлет - ''Тест со биопсија во клиника за дојки'', Викторија, Австралија, ноември 2003.