Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Одземени 15 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
[[Податотека:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|Карта на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот император [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
 
Според идејата на Диоклецијан власта ја делеле 4 владетели ('''тетрарси''') (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). Првиот состав на тетрархијата совладател бил:
 
Августи:
Цезари биле:
* [[Галериј]] и
* [[Констанциј I Хлор]].
 
Престолнина на Диоклецијан била [[Никомедеја]] (денешен [[Измир]]) во [[Мала Азија]]. Ова била главната база од која Царството се бранело од напади кој доаѓале ''од надвор'' (преку Балканот и на исток од [[Сасанидско царство|Сасанидското царство]]).
 
Престолнина на [[Максимијан]] бил Медоланум (денешно [[Милано]]), а не [[Рим]]. Негов главен домен на влијание бил Апенинскиот полуостров и Африка. Надворешните граници на Цасрството кои се бранеле од овој дел не биле толку големи.
 
Престолнина на источниот цезар [[Галериј]] бил градот [[Сирмиум]] (денешна [[Сремска Митровица]] во Војводина, Србија),
 
Престолнина на западниот цезар [[Констанциј I Хлор]] бил град Аугуста Треворорум (денешен [[Трир]], во [[Германија]]), во близина на реката [[Рајна]] која ја означувала стратешки важната граница за Царството.
Иако овој систем траел само до 313 година многу аспекти од тетрархијата преживеале. Регионалната поделба на империјата продолжува во форма на [[Преторијански префектури]], од кои секоја е управувана од [[Преторијански префект]] и била административно поделена на диоцени.
 
Идејата за ''две половини'', на истокот и на западот, повторно се појавила и на крајот резултирала со постојан de facto поделба во две одделни Римски империи по смртта на [[Теодосиј I]]. Треба да се каже дека Империјата никогаш не била формално поделена. Царевите на Исток и на Запад законски владееле како ''коимператори''.
 
По падот на [[Рим]] во 476 година Источниот дел од царството (денес познат под називот [[Византија]]) останал како единствен директен наследник Римското царство.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Римско Царство]]
* [[Падот на Константинопол(1204)|Падот на Константинопол (1204)]]
}}
{{Староримски теми}}
 
[[Категорија:Римски цареви]]
[[Категорија:Општествени уредувања]]