Герард Меркатор: Разлика помеѓу преработките

Одземени 60 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
[[Податотека: MercatormapFullEurope16thcentury.jpg|thumb|left|300px|Географска карта на [[Европа]] изработена од Меркатор]]
Во [[1544]] се активирал како симпатизер на [[Протестантство|Протестантството]]то, па бил затворен и одлежал казна затвор од 7 месеци.
 
Во [[1552]] се преселил во [[Дујсбург]] каде што отворил картографска работилница. Во [[1554]] почнал да изработува шест плочи со географски карти на [[Европа]]. Неговите мотиви од Дујсбург не се потполно јасни. Меркатор можеби ја напуштил [[Холандија]] каде што претходно студирал и работел поради религиозни причини, но и со цел да најде универзитет каде што може да се вработи. Тој предавал математика во академското училиште во Дујсбург.
 
По изработката на уште неколку карти до [[1564]] година, Герард Меркатор во [[1569]] нацртал нова географска карта на светот на којашто ги одбележал [[копно|копното]]то и [[море|морињата]] со паралелни линии.
 
[[Податотека: Mercator World Map.jpg|thumb|right|300px|Географска карта на светот на [[Румолд Меркатор]], нацртана во [[1587]] по онаа на неговиот татко од [[1567]] (издадена во 1595)]]
Меркатор исто така изработувал и [[глобус]]и. Во тоа време изработката на глобуси била во подем, а глобусите главно се изработувале од [[дрво]] со коешто се формирало [[форма]] на [[топка (геометрија)|топка]]. Меркатор при изработката на глобуси над дрвото лепел [[географски карти]] коишто ги сечел во средината со што бил обележан [[екватор]]от. Тој ги сечел местата на географските карти со коишто биле обележани половите и така ги лепел на дрвото. При оваа изработка Меркатор користел и водени бои ([[акварел]]). Денес се сочувани 22 глобуси изработени од Герард Меркатор.
 
Меркатор починал во [[Дујсбург]] како благороден човек. Тој бил погребан во катедралата Сан Салваторе. Некои од неговите дела може да се видат во Дујсбург, а поголемиот дел се наоѓаат во [[музеј|музејот]]от „Св. Никола“ во [[Белгија]].
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Картографска проекција]]
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Меркатор, Герард}}
[[Категорија:Фламанци]]