Струшко: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот брише Шаблон: Без извори, страница за појаснување)
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
{{појаснување}}
Поимот ''Струшко'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Струга]], т.е. локација која географски гравитира кон градот Струга. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Струга]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Струшко, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Струшки села|Струшки села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].