Разлика помеѓу преработките на „Етиопски календар“

Одземени 14 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Кирилизација, replaced: Јулијанскиот календар → јулујанскиот календар using AWB)
'''Етиопскиот календар''' или '''еритрејскиот календар''' е главниот [[Календар|календар]] што се]] користи во [[Етиопија]], а исто така служи како литургиска година за [[христијани]]те во [[Еритреја]] и Етиопија кои припаѓаат на Еритрејската Православна Црква Теваедо, Етиопија [[Православна црква|Православна Црква]], Источна [[Римокатоличка црква|католичка црква]], [[Коптска православна црква|Копска православна црква]] во [[Александрија]] и Етиопско-Еритрејски [[евангелизам]].
 
== Општи карактеристики ==
Тоа е [[Сончев календар|соларен календар,]] кој, пак, потекнува од [[Египетски календар|египетскиот календар]], но како [[јулијански календар]], тој додава скок ден на секои четири години без исклучок, а годината ја започнува на 29 август или 30 август во јулијанскиот календар. Јазот помеѓу 7-8 години помеѓу етиопските и [[Грегоријански календар|Грегоријанските календари]] произлегува од алтернативна пресметка при одредувањето на датумот на [[Благовештение]]то . Како и коптскиот календар, етиопскиот календар има 12 месеци од 30 дена плус 5 или 6 епагонални денови, кои го опфаќаат тринаесеттиот месец. Етиопските месеци започнуваат во истите денови како и оние во коптскиот календар, но нивните имиња се во [[Гиз|Гез]]. Шестиот егогоменски ден се додава на секои 4 години, без исклучок, на 29 август во јулијанскиот календар, 6 месеци пред соодветниот ден на скок на Јулијан. Така, првиот ден од етиопската година, 1 маскара, во годините помеѓу 1900 и 2099 година, обично е 11 септември. Сепак, паѓа 12 септември во годините пред Грегоријанската скок година.
 
== Ери ==
Анонимен корисник