Разлика помеѓу преработките на „Цаде (буква)“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
clean up, replaced: листа на → список на using AWB
(clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
 
'''Цаде''' (исто така '''Цади''', '''Саде''' или '''Сад''') е осумнаесеттата буква во многу [[Историја на азбуката|семитски писма]], како [[Феники јазик|феникискиот]], [[Арамејски јазик|арамејскиот]], [[Хебрејски јазик|хебрејскиот]] {{Ivrit|צ}} и [[Арапска азбука|арапскиот]] {{lang|ar|ﺹ}}. Нејзината најстара звучна вредност веројатно била {{IPA2|sˁ}}, иако постојат разни [[изговор]]и кај разните денешни семитски јазици и нивните дијалекти. Таа претставува соединеније на три [[Протосемитски јазик|протосемитски]] „[[емфатична согласка|емфатични согласки]]“ на [[хананејски јазици]]. [[Арапски јазик|Арапскиот]], кој ги задржал фонемите како посебни, има воведено варијанти за изразување на трите. На арамејски, овие емфатични согласки се соединуваат во буквите ''[[ајин]]'' односно ''[[тет]]'', и така хебрејскиот збор ''ерец'' ארץ (земја, почва) е ''{{Unicode|араа}}'' ארעא на арамејски.
 
Феникиската буква била претворена во [[Грчка азбука|грчката]] буква [[сампи]] {{Unicode|Ϡ}} и [[Сан (буква)|сан]] {{Unicode|Ϻ}} на [[Староиталска азбука|етрурски]] {{Unicode|𐌑}} ''Ś''. Истата е и веројатен извор на инспирација за создавањето на буквата [[Ц]] во [[глаголица]]та, а потоа и во [[кирилица]]та.
 
Соодветната буква во [[Угаритска азбука|угаритската азбука]] е {{unicode|𐎕}}.
== Хебрејското цаде ==
=== Име ===
Буквата ги носи имињата цаде, цади, саде и др. Видете [[хебрејска азбука]] за листасписок на разни транслитерации и изговори.
 
=== Изговор ===
{{Hebrew alphabet}}
{{Syriac alphabet}}
 
[[Категорија:Сириска азбука]]
[[Категорија:Феникиска азбука]]