Табела на чинови во Руското царство: Разлика помеѓу преработките

→‎top: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(→‎top: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Tabel o rangah.jpg|thumb|250px|Табела со чиновите во Руското царство]]
'''Табела на чинови''' (Табель о рангах) била формална листасписок на функции и чинови во војската, владата и на дворот во [[Царска Русија]]. Ваквата поделба била воведена од [[Петар Велики]] во [[1722]] во неговата борба против потоечкото наследно [[дворјанство]], ([[болјар]]ите).
 
Оваа табела одредува нечија функицја и статус во зависност од службата кон [[Император на Русија|императорот]] ([[цар]]от), а не по наследни права или старост. Оваа табела го содржи секој [[Војска|воен]], [[Државна служба|државен]] и [[Дворјанство|дворски]] поделени на четиринаесет степени, од 1 до 14. Секој државен службеник требал најпрвин да се квалификува за даденб ранг, пред да биде промовиран на истиот; степените од 1 до 5 were personal matter of the Emperor.
Табелава води потекло од [[руски воени чинови|руските воени чинови]], кои биле променети од корен за време (и по иницијатива) на [[Петар Велики]]. Додадени биле и разни други чинови и специјалности.
 
Оваа табела била важечка се до [[Октомвриска револуција|Октомвриската револуција]].
 
{|border=1
 
''За воени чинови и чинови на Гардата, видете [[Руски воени чинови]] и [[Руска царска гарда]].''
 
 
== Поврзана статија ==