Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
→‎Игри: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (→‎Создавање на Сони Компјутер Ентертеинмент: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
(→‎Игри: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
Ова се андроидни графички табле(таблет),пуштени во продажба во 2011та и 2012та година.Тие нудат поврзливост со управувачите на Плејстејшн 3 и се интегрира со мрежата на Плејстејшн користејќи сопствена апликација.
== Игри ==
Секоја конзола има разновидност на игри.Повеќето од издадените игри на оригиналниот Плејстејшн можат да се играат непосредно на следбеникот,Плејстејшн 2,ПС-ИКС и Плејстешн 3.Дел од овие игри исто воедно може да се играат и на Плејстејшн Портабл но мора да се набават и симнат од листасписок на ПС Уан Класикс од Плејстејшн Стор.Игрите издадени за Плејстејшн 2 моментално може да се играат само на оригиналната конзола како и на [http://ПС-ИКС ПС-ИКС] и почетните модели на Плејстејшн 3 коишто исто така се надолно компатибилни.Плејстејшн 3 има два вида на игри,оние издадени на Блу-Реј дискови и игри кои можат да се симнат од Плејстејшн Стор.Плејстејшн Портабл се состои од голем број игри достапни на физичката медиа,како и на Универзал Медиа Диск и на Дигитал Даунлоад од Плејстејшн Стор. Сепак,некои игри се достапни само на УМД додека други се достапни само на Плејстејшн Стор.Портабл за Следната Генерација ќе се состои од игри достапни на неговата физичката медиа,на НВГ Картичката и на Дигитал Даунлоад на Плејстејшн Стор.
===== Првата партија игри =====
[http://Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент%20Ворлдвајд%20Студиос Сони Компјутер Ентертеинмент Ворлдвајд Студиос] е група на развивачи на видеоигри во сопственост на Сони Компјутер Ентертеинмент.Посветена е на развивање на видеоигри исклучително само за серијата на конзоли на Плејстејшн.Серијата има произведено неколку најпродавани лиценци како што е серијата на Гран Туризмо на тркачки видеоигри,како и одобрените наслови Анчартед 2:Амонг Тивс.Во другите значајни лиценци спаѓаат Ејп Ескејп,Гад оф Вор,Твистед Метал и најновите ЛитлБигПланет и МоторСторм.