Разлика помеѓу преработките на „Падеж“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 месец
→‎Надворешни врски: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
(clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
(→‎Надворешни врски: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
* [http://www.hi.is/~eirikur/cases.pdf Статусот на морфолошкиот падеж во исландскиот лексикон] од Ејрикур Регнавалдсон. Расправа на темата дали дали падежите носат неразделиво синтаксичко или семантичко значење.
* [http://web.phil-fak.uni-duesseldorf.de/~wdl/OptCase.pdf Оптимал (падеж): Распределба на падежите во германскиот и исландскиот] од Дитер Вундерлих.
* [http://phrontistery.info/cases.html Долга листасписок на називи на падежи] во разни јазици
 
{{Падеж}}