Разлика помеѓу преработките на „Конкуренција“

Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
→‎Конкурентност на економиите: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Хонг Конг → Хонгконг using AWB)
(→‎Конкурентност на економиите: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
 
===Конкурентност на економиите===
[[Светски економски форум|Светскиот економски форум]] изработува и објавува индекс на глобалната конкурентност, која ја оценува конкурентноста на секоја национална [[економија]] во светот. Индексот се пресметува врз основа на бодување во 12 категории, поделени во четири групи:<ref name="ReferenceA">Зоран Јовановски, „Која земја каде е на светската ранг листасписок на конкурентноста?“, ''Економија и бизнис'', година 20, број 244, ноември 2018, стр. 20.</ref>
# ''Поттикнувачки амбиент'', со следниве категории: [[институции]], [[инфраструктура]], [[Информатичката и комуникациската технологија|информатичка]] и комуникациска технологија и [[Макроекономија|макроекономска]] стабилност.
# ''[[Човечки капитал]]'', со следниве категории: [[здравје]] и вештини.