Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

→‎top: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Дијаметарот → Пречникот using AWB)
(→‎top: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
Денеска манастирот се наоѓа под контрола на [[Украинска православна црква - Московска патријаршија|Украинската православна црква - Московска патријаршија]] и Државниот музеј на Украина<ref>[http://www.kplavra.kiev.ua/#]</ref>. Светилиштето е вклучено во [[Список на светско и културно наследство на УНЕСКО|списокот на светско и културно наследство]] на [[УНЕСКО]] и претставува едно од [[Седум светски чуда на Украина|седумте светски чуда на Украина]] од [[21 август]] [[2007]] година врз основа на гласањеѕо од страна на експерти и интернет заедницата. Денеска во земјата и во православниот свет се смета за посебно национално и историско културно место, чиј национален статус го добил на [[13 март]] [[1966]] година<ref>[http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=181%2F96&p=1260343170231885 Про надання статусу національного Києво-Печерському державному історико-культурному заповіднику]</ref>.
 
Комплексот претставува седиште на митрополитот на украинската црква. Кон крајот на [[2010]] година, мониторската комисија на [[УНЕСКО]] била во посета на манастирскиот комплекс за да се провери нејзината состојбата. Според министерот за култура на Украина, состојбата на комплексот заедно со [[Црква Света Софија (Киев)|катедралата Света Софија]] не е загрозена од т.н. црна листасписок на меѓународната организација [[УНЕСКО]]<ref>[http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/uk/publish/article/238820 «Софії Київській та Києво-Печерській лаврі «чорний список» ЮНЕСКО не загрожує» – Міністр культури Михайло Кулиняк]</ref>.
 
== Историја ==