Разлика помеѓу преработките на „Војна и мир“

Одземени 32 бајти ,  пред 2 месеци
clean up, replaced: листа на → список на using AWB
(→‎Радио и телевизија: дополнување)
(clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
| followed_by = Ана Каренина (1877)
}}
'''Војна и мир''' (руски: Война и мир, староруски: Война и миръ) е роман на рускиот автор Лав Толстој, објавен во 1869 година. Делото е со епски размери и се смета за едно од најславните дела на пишаниот збор. Се смета за едно од најдобрите литературни достигнувања, заедно со другото негово познато дело "Ана Каренина" (1873-1877). Во Војна и мир во најпрецизни детали се опишани настаните кои довеле до француската инвазија на Русија, како и влијанието на ерата на Наполеон врз царистичкото општество, што се гледа преку судбините на петте руски аристократски семејства. Делови од оригиналната верзија се објавени како серијали во списанието ''Руски гласник'' помеѓу 1865 и 1867 година. Романот првпат е објавен во целост во 1869 година. Во 2009, "Њусвик" го рангираше на врвот на својата листасписок на Топ 100 книги. Самиот Толстој, некако нерешително, за Војна и мир изјавил дека "не е роман, а уште помалку е дека е поема, туку еден вид историска хроника".
 
== Изработка на романот ==
 
== Реализам ==
Толстој извршил широки историски истражувања. Тој бил, исто така, под импресија на многу други романи. Како ветеран во руската армија за време на Кримската војна, Толстој е доста критички настроен кон фактите на историјата, особено кон фактите на воената историја, ставови кои ги истакнал и во Војна и Мир.
 
Толстој ги прочитатал сите класични историски студии достапни и на руски и француски јазик за наполеоновите војни и комбинирал повеќе традиционални записи пишувани во форма на роман. Тој објаснува на почетокот од третиот том на романот дека ги изнесува неговите сопствени погледи за тоа како историјата треба да биде напишана. Неговата цел била да се ублажи длабокиот јаз помеѓу фикцијата и историјата, со цел опишаните настани да се доближат до вистината, како што вели тој во вториот том.
 
== Англиски преводи ==
Војна и Мир е преведена на англиски јазик во неколку наврати, почнувајќи со Клара Бел која работи со француски преводи. Преведувачите Констанс Гарнет и Луиз и Ајлмер Муд го познавале Толстој лично. Преводи треба да одговараат со Толстоевата синтакса и неговата симпатија на повторувања. Околу 2% од Војна и Мир е на француски јазик; Толстој го отстранил францускиот јазик во ревидираната 1873 верзија, само за да го врати подоцна. Повеќето преведувачи го следат Гарнет задржувајќи некои француски, Бригс не користи француски, додека Певер-Волохонски го задржале францускиот целосно.
 
== Позадина и историски контекст ==
 
=== Прв том ===
Романот започнува во јули 1805 г. Во Санкт Петербург, во вечер дадена од страна на Ана Павловна Шерер -  чесната и доверлива дворска дама на царицата Марија Феодоровна. Многу од главните ликови и аристократски фамилии во романот се воведени како тие да влегуваат во салонот на Ана Павловна. Пјер (Пјотр Кирилович) Безуков е вонбрачен син на еден богат постар човек кој е на умирање по серијата удари. Пјер сака да се заплетка во борбата за своето наследство. Образован во странство на сметка на неговиот татко по смртта на неговата мајка, Пјер е во суштина добар, но социјално непријатен, и тешко се отвора пред другите, добродушен, смета дека е тешко да се интегрира во општеството на Петербург. Познато им е на сите дека Пјер е еден од милениците на татко му покрај останатите вонбрачни деца. Исто така, на вечерта присуствува и пријателот на Пјер, интелигентниот и саркастичен принц Андреј Николаевич Болконскиј, сопругот на Лиза, шармантна личност и миленик на општеството. Пронаоѓајќи се во општеството на Петербург и разочаран од брачниот живот по откривањето на неговата сопруга празен и површен, принцот Андреј прави кобен избор да биде помошник на принцот Михаил Иларионович Кутузов во нареднита војна против Наполеон. Заплетот се одвива во Москва, древниот град на Русија и поранешен главен град, за разлика од своите провинции, правени се повеќе руски начини за високо манирање на општеството на Петерсбург. Семејството Ростови се воведени. Грофот Илја Андрејевич Ростов има четири деца адолесценти. Тринаесетгодишната Наташа (Наталија Илијинична)  верува во љубовта со Борис Дурбетски, дисциплиниран млад човек кој треба да оди во војска, како офицер. Дваесетгодишниот Николај Илич и изјавува љубов на својата тинејџерска љубов  Соња (Софија Александровна), неговата петнаесетгодишна братучеда, сирак, која е воспитана од страна на Ростови. Најстарото дете на семејството Ростов, Вера Илјинична, е студена и некако горделива, но има добар потенцијален брак со руско-германскиот офицер, Адолф Карлович Берг. Петја (Петар Илич) е девето и најмалото дете од семејството Ростов, како и неговиот брат, тој е импулсивен и нестрплив да се приклучи на армијата, кога ќе порасне. Главата на семејството, грофот Илја Ростов и грофицата Наталија Ростова, се приврзана двојка, но секогаш се загрижени за нивните неорганизирани финансии. Од Балт Хилс, селскиот имот на Болконски, принцот Андреј заминува во војна и ја напушта својата престрашена, бремена жена Лиза со неговиот ексцентричен татко, принцот Николај Андрејевич Болконски и неговата побожна сестра Марија Николајевна Болконска. Вториот дел започнува со опис на претстојните руско-француски воени подготовки. На ангажман на Schöngrabern, Николај Ростов, кој сега е запишан како водич на коњаницата за прв пат ја вкусува битката. Тој се запознава со  принцот Андреј, кого тој го навреди во напад на избувливост. Од повеќето млади војници, тој е длабоко привлечен од харизмата на цар Александар. Николај со комарски игри и дружењето со неговиот офицер, Василиј Дмитрич Денисов, се спријателува со насилниците, а можеби и психопатот Фјодор Иванович Долоков.
 
=== Втор том ===
== Главни ликови во делото ==
 
* Гроф Петар Кирилович (Пјер) Безуков - голем, неснаодлив, и социјално незгоден вонбрачен син на еден стар руски благородник. Пјер, образован во странство, се враќа во Русија како чудак. Неговото големо наследство кое не го очекувал го прави доста пожелен во општеството. Пјер е главен лик и често глас на сопствените верувања и труд.
 
* Принцот Андреј Николајевич Болконскиј - силен но циничен, замислен, филозоф и помошник во Наполеоновите војни.
 
* Принцезата Марија Николајевна Болконскаја - побожна жена чиј ексцентричен татко се обидел да и овозможи добро образование. Грижата за добриот изглед на нејзините големи очи на нејзиното тенко и скромно лице често се споменуваат.
* Грофот Илја Андрејевич Ростов – глава на семејството Ростови, финансиски слаб, склон на грешки.
 
* Грофот Илја Андрејевич Ростов – глава на семејството Ростови, финансиски слаб, склон на грешки.
 
* Грофица Наталија Ростова - сопруга на грофот Илја Ростов, мајка на четирите Ростови деца.
 
* Грофица Наталија Илјинична (Наташа) Ростова – главен лик, претставена како "не многу слатка, но полна со живот" и романтична млада девојка, таа страда за конечно да си ја најде среќата. Таа е искусна пејачка и танчерка.
 
* Грофот Николај Илич Ростов – коњаник, миленик и најстар син на семејството Ростов.
 
* Софија Александровна (Соња) Ростова – сираче, братучеда на Вера, Николај, Наташа, и Петја Ростов.
 
* Грофица Вера Илјинична Ростова – најстарото дете од фамилијата Ростов, се мажи за германскиот војник Берг.
 
* Петар Илич (Петја) Ростов – најмалото дете од фамилијата Ростов.
 
* Принцот Василиј Сергејевич Курагин – груб човек, кој е одлучен да ги омаѓи неговите деца добро, и покрај тоа што се сомнева во карактерор на некои од нив.
 
* Принцезата Елена Василјевна (Елен) Курагин – Убава и сексуално привлечна жена која што има многу љубовни афери, вклучувајќи ги и (се шпекулира) аферите со нејзиниот брат Анатол.
 
* Принцот Анатол Василајевич Курагин - брат на Елен многу згоден и неморален, желен за забави кој тајно се оженил и се обидува да побегне со Наташа Ростова.
* Принцот Иполит Василјевич - најстарото а можеби и најглупавото дете од семејството Курагин. 
 
* Принцот Иполит Василјевич - најстарото а можеби и најглупавото дете од семејството Курагин. 
 
* Принц Борис Дурбетској – сиромашен но аристократски млад човек понесен од амбиција, жртвувајќи ги неговите пријатели и добродетели, кој се жени за пари а не од љубов, за наследничката Џули Карагина.
 
* Принцезата Ана Михајловна Друбецкаја - мајката на Борис.
* Фјодор Иванович Долоков - ладен, скоро психопатски офицер, тој го уништува  Николај Ростов намамувајќи го на подмолен коцкарски долг( од кој Долоков има профит), тој единствено покажува љубов кон неговата стара мајка.
 
* Фјодор Иванович Долоков - ладен, скоро психопатски офицер, тој го уништува  Николај Ростов намамувајќи го на подмолен коцкарски долг( од кој Долоков има профит), тој единствено покажува љубов кон неговата стара мајка.
 
* Адолф Карлович Берг - еден млад руски офицер, кој сака да биде само како и секој друг.
* Ана Павловна Шерер - исто така позната како Анет, таа е домаќинка на приемниот салон кој е локација на голем дел од случувањата од романот во Петерсбург.
 
* Ана Павловна Шерер - исто така позната како Анет, таа е домаќинка на приемниот салон кој е локација на голем дел од случувањата од романот во Петерсбург.
 
* Марија Димитриевна Акросимова - една постара дама од московското општество, таа е елегантна танчерка и тренд-сетер, и покрај нејзината возраст и големина.
 
* Амалија Евгениевна Буриен - француската жена која живее со Болконски, првенствено како придружник на принцезата Mарја
 
* Василиј Димитрич Денисов - пријател на Николај Ростов и брат офицер, кој и се додворува на Наташа.
 
* Платон Кратаев - архетипски добар руски селанец, кого Пјер го сретнува во затворот.
 
* Наполеон Први од Франција – големиот човек, чија судбина е детално опишана во книгата.
* Генерал Михаил Иларионович Кутузов – главен командант во книгата. Неговата посветеност и скромноста ја спаси Русија од Наполеон.
 
* Генерал Михаил Иларионович Кутузов – главен командант во книгата. Неговата посветеност и скромноста ја спаси Русија од Наполеон.
 
* Осип Баздејев - масон кој се интересира за мистериозната група на Пјер, започнувајќи долга суб-содржина.
 
* Цар Александар I од Русија - Тој потпиша мировен договор со Наполеон во 1807 година, а потоа отиде во војна со него. Многу од ликовите на Толстој во Војна и мир беа базирани на реални луѓе кои му биле познати на Толстој. Неговите баба и дедо и нивните пријатели беа модели, за многу од главните ликови, неговите пра-баби и дедовци би биле на генерацијата на принцот Василиј или гроф Илја Ростов. Некои од ликовите, очигледно, се вистински историски личности.
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Дела на Лав Толстој]]
[[Категорија:Руски романи]]