Влада: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 2 години
clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
(clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
 
==== Природни права ====
[[Природни права|Природните права]] се основа на теоријата за влада пропагирана од [[либерализам|либералите]]. Во овој случај, човекот е роден со одредени ''природни права'', а владата е воспоставена стриктно да ги штити овие права. Но што всушност се природните права е предмет на разијдување помеѓу либералите. Во суштина секој правец на либерализам има дефинирано своја листасписок на права за кои смета дека се природни. Често пати овие списоци битно се разликуваат во зависност кој правец на либерализам ги има дефинирано. Како резултат на ова, имаме различни либерални пристапи: [[Џон Лок]], [[Томас Џеферсон]], [[Имануел Кант]], ...
 
==== Општествен договор ====
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Политички поими]]