Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 месец
→‎Мотоспорт: clean up, replaced: листа на → список на using AWB
с (→‎Конвенции за именување: правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
(→‎Мотоспорт: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
== Мотоспорт ==
 
За целосната листасписок на тркачки автомобили на Ферари, видете ја листана на тркачките автомобили на Ферари.
 
Од почетоците на компанијата, Ферари беше вклучен и во мотор спортот, натпреварувањето во голем број на категории вклучувајќи ја и Формула Еден и трки со своите автомобили преку својата Скудериа Ферари спортска поделба како и снабдувањето на други тимово со автомобили и мотори.