Чоир (град): Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
(clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
'''Чоир''' ({{lang-mn|Чойр}}) е град во [[Монголија]] и главен град на [[Говисумбер Провинција]]та. Градот се наоѓа на исток од земјата.
== Население ==
Во 2002 во Чоир живееле 7,588 луѓе.<ref> Gobisümber aimag official site [http://gate1.pmis.gov.mn/govisumber/index.php?m63 Gobisümber aimag official site]</ref> Во 1979 година Чоир имал 4.500 жители<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.citypopulation.de/Mongolia_d.html|title=Mongolia|work=citypopulation.de|accessdate=2007-07-24}}</ref> додека во 2006 бројката пораснала до 7.800 <ref> Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006 [http://www.nchd.mn/pdf/uzuulelt/2006.pdf]</ref>.
 
== Географија ==
== Економија ==
Чоир бил прогласен за слободна економска зона.<ref>Hari D. Goyal, "A Development Perspective on Mongolia," ''Asian Survey'' 39:4 (July/August 1999), p. 634.</ref>
Градот има средно-обезбеден [[затвор]] со 460 затвореници.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.asianoutreach.org/articles.php?lng=en&pg=162|title=Siberian Team blesses Mongolia's prisoners|work=Asian Outreach International|accessdate=2007-07-24}}</ref>
 
== Поврзано ==
* [[ЛистаСписок на градови во Монголија]]
 
== Наводи ==