Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

Одземени 27 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с (Bot: Migrating 7 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1289605 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
{{никулец}}
 
'''Иекавскиот изговор''' (исто така '''јекавски изговор''') е еден од изговорите коишто ги има во неколку [[словенски јазици]] или нивните [[Дијалект|дијалектидијалект]]и. Јазици во коишто има иекавски изговор се: [[Српски јазик|српски]], [[Хрватски јазик|хрватски]], [[Босански јазик|босански]] и [[Црногорски јазик|црногорски]].
 
Иекавскиот изговор на [[српски јазик|српскиот јазик]] е првиот кој е прифатен во книжевниот јазик и ја има најдолгата традиција во српскиот јазик. Со овој изговор е напишана голем дел од српската народна книжевност.
Карактеристично за овој изговор е тоа што [[Старословенски јазик|старословенското]] [[Јат|"јат"]] ({{Уникод|Ѣ}}, {{Уникод|ѣ}}) преминало во ''ије'' или ''је''.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Екавски изговор]]
* [[Икавски изговор]]