Разлика помеѓу преработките на „Летни олимписки игри 1912“

с
Откажано уредување 396136 (автор: CommonsDelinker | Разговор): Replacing deleted image
с (Бришење на "Opening_1912_Stockholm_Olympics.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[co)
с (Откажано уредување 396136 (автор: CommonsDelinker | Разговор): Replacing deleted image)
*Била воведена женска конкуренција во [[пливање]] и [[скокови во вода]].
*Шведска како домаќин одбила да се одржуваат натпревари во [[бокс]].
[[Image:Olympic opening ceremony 1912.jpg|thumb|right|300px|Церемонијата на отворање]]
 
*Генералот од Втората светска војна [[Џорџ С. Патон]] се натпреварувал во модерен петобој.
*За прв пат атлетските резултати биле електронски мерени.
8

уредувања