Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски Лига куп на Англија“

с
→‎Финале: Јазична исправка, replaced: Види исто → Поврзано using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎Финале: Јазична исправка, replaced: Види исто → Поврзано using AWB)
==== Финале ====
 
Види истоПоврзано: Категорија:Финалиња на Фудбалски Лига Куп
Победниците во двете полуфиналиња се натпреваруваат да го освојат купот.
Натпреварот е еден меч кој се игра на неутрален стадион (кој беше Милениум стадинот помеѓу сезоните 2000-01 и 2006-07, но се врати на стадионот Вембли од 2008 па наваму) со продолженија и пенали, ако е неопходно. Од 1990, најдобриот играч во финалето на Лига Купот го одбира телевизијата Скај Спортс, е претставен со Алан Хардакер Трофејот, именуван по поранешниот секретар на Фудбалската Лига кој го осмисли Трофејот на Лига Купот. Ниеден играч не го освоил трофејот повеќе од еднаш, а сегашниот сопственик на трофејот е Антонио Валенсија од Манчестер Јунајтед.