Разлика помеѓу преработките на „Филмска теорија“

Одземени 42 бајти ,  пред 9 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB
с
с (Јазична исправка, replaced: Види исто така → Поврзано using AWB)
 
'''Филмската теорија''' се обидува да развие прецизни систематски [[концепт|концепти]]и што се аплицираат на изучувањата на [[филм|филмот]]от и [[кино|киното]]то како [[уметност]]. Класичната филмска теорија нуди структурна рамка за обраќање кон класичните предмети на техника, [[наратив]], код, слика, жанр, субјективност, и авторство. Поновите анализи им даваат простор на психоаналитичката филмска теорија, [[структурализам|структуралистичката]] филмска теорија, [[феминизам|феминистичката]] филмска теорија, и теориите на документарците, новите медиуми, и третото кино. Види исто такаПоврзано [[филмска критика]].
 
== Историја ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Филмска теорија| ]]