Разлика помеѓу преработките на „Бурбонци“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
→‎Список на Бурбонски монарси: clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB
с (Македонизација на единиците, replaced: Севилја → Севиља using AWB)
(→‎Список на Бурбонски монарси: clean up, replaced: Листа на → Список на using AWB)
Бурбоните првобитно биле аристократско семејство чие стебло може да се следи до почетокот на 13. век, кога со имотот Бурбон владеел лорд кој бил вазал на францускиот крал. Во 1268 година Робер, Гроф од Клермон, шестиот син на кралот [[Луј IX]] се оженил со Беатрикс од Бургундија, Дама на Бурбон. Бидејќи таа била единствена наследничка на имотот Бурбон, нивниот син ја добил титулата Војвода од Бурбон во 1327. Бурбонската линија најпрво станале кралеви на Навара во 1555, а потоа и на Франција, кога Анри III од Навара станал [[Анри IV од Франција]] во 1589.
 
== ЛистаСписок на Бурбонски монарси ==
=== Франција ===