Разлика помеѓу преработките на „Ubuntu“

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
clean up, replaced: Листа на → Список на (3) using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
(clean up, replaced: Листа на → Список на (3) using AWB)
}}
 
'''Убунту''' (изворно ''Ubuntu'') е бесплатен [[оперативен систем]] кој користи [[Линукс јадро]]. Зборот „ubuntu“ е стар збор од [[Африка]] што значи човечност. Ubuntu е еден од најпознатите [[ГНУ/Линукс]] [[Дистрибуција|дистрибуции]].
 
Целта на Ubuntu оперативниот систем е ажурирана и стабилна Линукс дистрибуција за корисниците и е силно фокусирана на нејзината искористеност. Ubuntu е дериват на [[Дебиан]], уште една популарна дистрибуција. Ubuntu може бесплатно да се симне од официјалната страна или може бесплатно да се нарача преку пошта.
 
== Поврзано ==
* [[ЛистаСписок на Линукс дистрибуции]]
* [[ЛистаСписок на Линукс дистрибуции#Базирани на Убунту|ЛистаСписок на дистрибуции базирани на Убунту]]
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Линукс]]
[[Категорија:Слободни оперативни системи]]