Александар I (Русија): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Наполеон Бонапарта → Наполеон Бонапарт using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Наполеон Бонапарта → Наполеон Бонапарт using AWB)
}}
'''Александар I Павлович''' ([[руски јазик|руски]]: ''Александр I Павлович'') бил [[император]] на [[Русија]] во периодот од [[1801]] до [[1825]] од династијата ''Холштаин-Готорп-Романов''. Покасно му биле додадени и титулите [[кнез]] на [[Финска]] и [[цар]] на [[Полска]].
Александар Павлович бил син на големиот кнез [[Павле I (Русија)|Павле Петрович]] (покасно попознат како император Павле I) и [[Марија Фјодоровна]]. Тој ја наследил власта по атентатот извршен врз неговиот татко, и со [[Русија]] раководил во времето на борбите со [[Наполеон БонапартаБонапарт]]. Александар I лично учествувал на Виенскиот конгрес во [[1815]] година и станал прв цар на новосоздадената уставна монархија [[Полска]].
 
 
{{Русија-политичар-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Руски императори]]
[[Категорија:Родени во 1777 година]]