Разлика помеѓу преработките на „Сили на Оската“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Втора Светска војна → Втора светска војна using AWB
(Одбиена последната промена (од 92.55.118.241) и ја поврати преработката 3189163 на CommonsDelinker)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Втора Светска војна → Втора светска војна using AWB)
'''Силите на Оската''' е поим по кој се подразбираат учесниците во [[Втора Светскасветска војна]] што се бореа против силите на Сојузниците. Трите големи сили на Оската се [[Германија]], [[Италија]] и [[Јапонија]], исто така се познати како оската [[Рим-Берлин-Токио]]. На крајот од војната силите на Оската претрпеа пораз.
 
<gallery>