Лазо Каровски: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Втора Светска војна → Втора светска војна using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: Втора Светска војна → Втора светска војна using AWB)
* ''Митко шета со ракета''
 
Во спомен на дванаесетте младинци од [[Ваташа]] убиени од [[Бугари]]те во [[Втора Светскасветска војна|Втората светска војна]], ја напиша поемата: ''[[Крвава Балада]]''.
 
Од неговото творештво за возрасни се издвојуваат следните збирки [[поезија]]:
 
==Наводи==
 
{{DEFAULTSORT:Каровски, Лазо}}
[[Категорија:Македонски писатели]]