Југославија: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: Втора Светска војна → Втора светска војна using AWB
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Правописна исправка, replaced: Втора Светска војна → Втора светска војна using AWB)
 
* Првата Југославија е кралство формирано во 1918 како [[Кралство на Србите, Хрватите и Словенците]], кое е преименувано во [[Кралство Југославија]] во 1929 и постои под тоа име се до 1941 кога земјата беше окупирана од страна на [[Силите на Оската]].
* Втората Југославија е социјалистичка земја формирана веднаш по [[Втора Светскасветска војна|Втората светска војна]], а од 1943 е позната како Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), од 1945 како Федеративна Народна Република Југославија (ФНРЈ), а потоа од 1963 како [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]] (СФРЈ). Во оваа форма таа Југославија останува се до 1991 кога четири од шесте републики што ја формираат целосно се отцепуваат - [[Словенија]], [[Хрватска]], [[Македонија]] и [[Босна и Херцеговина]].
* Третата Југославија го носи името [[Сојузна Република Југославија]] (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на [[Србија]] (вклучувајќи ги и автономните провинции [[Војводина]] и [[Косово]]) и [[Црна Гора]]. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена [[Србија и Црна Гора]].
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Југославија|*]]
[[Категорија:Поранешни држави на Балканот]]