Алберт Велики: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Света Римска Империја → Свето Римско Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Света Римска Империја → Свето Римско Царство using AWB)
|caption=„Свети Алберт Велики“, <small>фреска, 1352, [[Тревизо]], Италија</small>
|birth_place=[[Лауинген]], [[Баварија]]
|death_place={{починал во|Келн|}}, [[СветаСвето РимскаРимско ИмперијаЦарство]]
|titles=Епископ, Исповедник, доктор на Црквата
|beatified_date=1622
'''Св. Алберт Велики''' (роден помеѓу 1193 и 1206 година - починал на {{починал на|15|ноември|1280}}) бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски филозоф во средниот век.
 
Роден е во [[Лауинген]], [[Баварија]] ([[Германија]]) Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во [[Париз]]. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови ''Магнус Алберт''. Негов ученик бил и познатиот [[Свети Тома Аквински]], еден од најголемите теолози<ref>[http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2609&stID=43531 Дневник: Католички календар] </ref>. Алберт Велики бил првиот средновековен интелектуалец, кој ја вовел [[Аристотел]]овата филозофија во христијанската црква.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Алберт Велики}}
[[Категорија:Христијански светци од 13 век]]